Raport Tygodniowy #34 – Sekrety rozgrywki #3 – World War 3 – Official Website
Weekly Report

Raport Tygodniowy #34 – Sekrety rozgrywki #3

21/10/2019

Witajcie, żołnierze!

W ubiegłym tygodniu pokazaliśmy Wam, jak działa mechanika naprawy pojazdów w World War 3 oraz wyjaśniliśmy, na czym polega system Łowcy/Zabójcy. Teraz chcemy Wam opisać parę innych tajemnic, które znajdują się w naszej grze, więc przejdźmy od razu do sekretów rozgrywki. Jak mówiliśmy wcześniej – sporo jeszcze nie zostało powiedziane, możecie o niektórych z nich nie wiedzieć, ale jesteśmy tu po to, by Wam pomóc!

Pojazdy w World War 3

Motywem przewodnim podczas tworzenia systemu pojazdów był u nas balans pomiędzy złożonością i łatwością ich użycia. Czołgi prowadzi się łatwo, ale posiadają one sporo ukrytych mechanik i dodatków – i wydaje się nam, że mogą one zainteresować nawet tą część społeczności, która uważa, że wie wszystko na temat walki pojazdami.

Chcemy rzucić nieco światła na te właśnie elementy i pokazać wszystkim, jak i kiedy używać w World War 3.

Waga i środek ciężkości

Na pierwszy plan rzucamy oczywistą część personalizacji. Nasze pojazdy, tak samo, jak broń i postacie, tworzone są dzięki elementom składowym konstrukcji. Każdy dodatek niesie ze sobą określony koszt nie tylko pod kątem pieniędzy, ale także wagi oraz jego właściwości. Dodatki mogą, a niektóre z nich tak właśnie robią, zmieniać środek ciężkości całego pojazdu. Przykładowo montaż ciężkiej wieży może powodować, że czołg jest niestabilny i porusza się wolniej z racji przesunięcia środka ciężkości i zwiększenia jego masy.

Pancerz

Drugą ważną częścią personalizacji pojazdów jest pancerz. Waży sporo, ale może pomóc w starciu z RPG. Wraz z wejściem aktualizacji 0.7 wprowadziliśmy możliwość sprawdzania, jak efektywną ochronę przeciwko RPG daje dany pancerz w menu personalizacji:

Wartości te (przód, tył i boki) mówią, ile pocisków z RPG będzie potrzebne, by zniszczyć dany element opancerzenia. Jak widać, różnica jest spora – ostrzał czołgu w jego przednią płytę zajmie sporo czasu. Z drugiej strony użycie Tandemu (który zadaje dwukrotnie więcej obrażeń od konwencjonalnego RPG) ograniczy znacznie czas, który będzie potrzebny do zniszczenia nawet dobrze opancerzonego pojazdu.

Kierowca czołgu musi zdawać sobie sprawę z tego, jak pozycja pojazdu może wpłynąć na jego możliwości obronne. Czołg jest potężny i mocny, ale jeśli zdoła się go przechytrzyć – koniec. Powolna bestia nie da sobie radu przeciwko rzeszy graczy z granatami rzucanymi w tył pojazdu.

Dlatego najlepsze drużyny będą osłaniać swoje pojazdy i pozbywać się przeciwników z RPG na wyposażeniu, zanim wróg zdoła zniszczyć lub zajść maszynę od tyłu. Nie nazywa się tej idei taktyką “połączonych rodzajów wojsk” (ang. combined arms) na próżno; nawet najsilniejszy z czołgów, bez wsparcia, nie da sobie rady.

Poniżej można zobaczyć schemat przybliżonych stref obrażeń, które można napotkać w World War 3:

Broń

Niektóre pojazdy mogą mieć na wyposażeniu więcej niż jedną broń. W przypadku MBT można skonfigurować główną wieżę, zewnętrzny karabin maszynowy oraz RCWS, co daje właścicielowi 3 warianty defensywne i ofensywne. Można przejść pomiędzy zamontowanymi działami używając klawiszy [1], [2] i [3], w zależności od tego, jak skonfigurowany został pojazd. Dla tych, którzy nie wiedzą, mały  sekret: jeśli główne działo jest przeładowywane, można przejść do drugiego i kontynuować ostrzał, po czym wrócić do załadowanej wieży i wznowić ostrzał z “mocniejszego”.

Blokowanie pojazdu

Kolejnym rzadko wykorzystywanym systemem jest blokowanie pojazdu. Można to zrobić przy użyciu klawisza [L]. Przydatne w momencie, kiedy gracz chce przekazać swój pojazd drużynie, lub wypełnić go jedynie towarzyszami z własnego składu.

Wartości, jakie można ustawić to:

  • Blokada (tylko właściciel pojazdu ma dostęp);
  • Skład (tylko członkowie składu mają dostęp);
  • Zespół (cała drużyna ma dostęp do pojazdu);

Dodatkowe podzespoły

Istnieją także dodatkowe możliwości montażu. W zależności od platformy, dostępne są granaty dymne (domyślnie, klawisz [G]) by zdezorientować wroga i po cichu (na ile jest to możliwe czołgiem) wycofać się, lub by umożliwić członkom zespołu przedostać się pod osłoną dymną z jednego miejsca do drugiego.

Istnieje także APS – automatyczny system obrony, który uruchamia się i zestrzeliwuje dany obiekt, gdy pocisk, granat lub rakieta zbliża się do pojazdu.

CEEGA 2019

Jak pisaliśmy w poprzednim raporcie, zostaliśmy nominowani w kategorii graficznej w CEEGA 2019. Nie otrzymaliśmy tej nagrody, ale otrzymaliśmy inną – China’s Choice! Dziękujemy za docenienie!

To na tyle w tym tygodniu. Mamy nadzieję, że przekazana wiedza pomoże Wam podczas kolejnego starcia z pojazdami wroga. Widzimy się w następnym tygodniu!