Raport Tygodniowy #32 – Aktualizacja 0.7 – World War 3 – Official Website
Weekly Report

Raport Tygodniowy #32 – Aktualizacja 0.7

07/10/2019

Witajcie, żołnierze!

Długo to trwało, ale w końcu jesteśmy gotowi wrzucić aktualizację 0.7 na serwery LIVE. Zajęło nam to zdecydowanie więcej, niż zakładaliśmy, ale po fatalnej łatce 0.3 musieliśmy upewnić się, że każdy nowy dodatek do “głównej” wersji gry jest stabilny, działa bez większych problemów i nie posiada żadnych blokujących rozgrywkę błędów, które mogą wpłynąć na czerpanie przyjemności z gry. Po na tyle dokładnych testach, na ile to możliwe, zarówno wewnętrznie, jak i dzięki wykorzystaniu serwerów PTE, możemy w końcu ujawnić, że wersja 0.7 będzie dostępna – chyba, że w ostatniej chwili pojawią się nieoczekiwane problemy – jeszcze w tym tygodniu!

Z uwagi na to, że minęło już sporo czasu, od kiedy po raz pierwszy wspomnieliśmy o tej aktualizacji, skupmy się na jej zawartości pod względem optymalizacji, stabilności oraz nowego arsenału.

Co nowego w 0.7

Niektórzy z Was mogą już o tym wiedzieć – najważniejszą zmianą przy okazji aktualizacji 0.7 jest bez wątpienia przejście na nowszą wersję silnika. Wersja LIVE World War 3 do tej pory korzystała z technologii dostępnej w wersji 4.19 silnika Unreal Engine, co oznaczało, że nie mogliśmy wykorzystać elementów, które trafiły do niego w późniejszym okresie. Warto pamiętać, że wersja ta została wprowadzona w Marcu 2018 roku i była adekwatna do naszych potrzeb, jednak musieliśmy przejść na wersję 4.21, by móc w pełni wykorzystać narzędzia do optymalizacji.

Jedną z największych zmian i powodów, dla którego przesiadka na nowszą wersję silnika była dla nas ważna jest Replication Graph. Po ludzku, replikacja to termin, który opisuje, jak serwer i gra rozmawiają ze sobą i przekazują sobie informacje na temat stanu gracza, jego poruszania się w świecie gry, gdzie się znajduje, itp. – nie wspominając nawet o zmiennych, jakie towarzyszą każdej z postaci na mapie. Replication Graph decyduje, jakie informacje są najważniejsze w zależności od lokalizacji gracza. Przykładowo, jeśli dziesięciu graczy walczy po drugiej stronie Moskwy, nie jest dla nas istotne to, jak każdy z pocisków zachowuje się w strzelaninie w budynku pół kilometra dalej. Replication Graph pomaga w tym, jednocześnie odciążając procesor. Pomaga to wydajności gry, ale aby móc ją zoptymalizować, musieliśmy również przepisać cały netcode od początku do końca, co wymagało sporo pracy ze strony naszych programistów.

Z drugiej strony musieliśmy również wykonać sporo pracy po stronie wydajności. Wiedzieliśmy, że gra “nie chodzi” tak, jak wielu by chciało, ale bycie tytułem z Wczesnego Dostępu daje nam nieco więcej swobody, niż pewnie niektóre ze studiów mają. Praca w tym temacie szła dobrze i biorąc pod uwagę opinie z serwerów PTE możemy być zadowoleni pod tym kątem. Ci z Was, którzy nie mieli okazji testować aktualizacji 0.7 na serwerach PTE powinni zauważyć zmianę – na lepsze, oczywiście – pod względem wydajności World War 3.

Pod względem nowych systemów również każdy znajdzie coś dla siebie: Nadchodzi cały system Wyzwań, który na razie zawiera dzienne wyzwania, które resetują się co 24 godziny, więc wespół z towarzyszami broni będziecie mieli coś dodatkowego do roboty, poza… zabijaniem przeciwników. Nie jest to w żadnym wypadku wersja finalna, jest to jedynie początek dużo większego systemu, który będzie po części zawierał w sobie także progresję gracza.

Wprowadzamy nowy menedżer składu, co nie jest zmianą, która przez wielu uważana byłaby za “ogromną”, ale musiała zostać przeprowadzona. Nie byliśmy zadowoleni z tego, jak wcześniejsza wersja działała w World War 3, więc musieliśmy przepisać nasz menedżer składu, by sprawdzał się lepiej i nie przeszkadzał w czerpaniu przyjemności z gry ze znajomymi. Nie mogliśmy tego zrobić w poprzedniej wersji – teraz nie powinien on sprawiać problemów.

Zmiany nastąpiły także w kwestii VOIP – poprzedni nie był w pełni tym, co sobie zakładaliśmy, a także nie sprawdzał się najlepiej w naszej grze. Nowa wersja ma dużo więcej opcji i brzmi, jakbyście faktycznie znajdowali się na polu bitwy, więc dodaje nieco immersji. Pamiętajcie jednak, że w WW3 VOIP jest dostępny tylko wewnątrz składu, z zarówno wydajnościowych jak i rozgrywkowych powodów.

Jest również nowe oświetlenie na mapach oraz nowe HUD’y pojazdów (te są dopiero wersją “roboczą”, mogliście zobaczyć, jak się prezentują w naszym raporcie sprzed paru tygodni).

Nowa zawartość

Jak można łatwo wywnioskować, aktualizacja 0.7 jest zdecydowanie bardziej techniczna, jednak jeśli czekacie na nowe dodatki do gry, znajdzie się w niej coś także dla tej części graczy. Wraz z tą łatką do gry trafi VAB Mobile Spawn Variant, który zastąpi BCV po jednej ze stron konfliktu – pomoże to w szybkim ocenieniu, czy stoicie naprzeciw sprzymierzeńców, czy przeciwników. Zawsze VAB zawsze będzie się pojawiał po wrogiej stronie, więc jeśli natraficie na coś innego, niż BCV, bądźcie gotowi do ucieczki… bądź walki.

Pod kątem strike’ów, wprowadzamy Napalm i Artylerię Dymną. Zaprojektowane z myślą o bardziej taktycznym podejściu do rozgrywki, mogą zostać wykorzystane do ukrycia przyjaznych jednostek przed celownikami wroga lub do odcięcia drogi do punktu przeciwnikom. Są bardzo przydatne i wykorzystane poprawnie mogą stanowić o wygranej lub przegranej w meczu.

Przełamanie

Ostatnią ważną informacją jest to, że z racji konieczności przerzucanie sił roboczych do prac nad aktualizacją 0.7, Przełamanie – nasz tryb gry społeczności, stworzony przez Was – zostanie wydany wraz z aktualizacją 0.8. Łatka ta będzie bardziej zorientowana na nową zawartość, niż 0.7, więc jest na co czekać! Testy Przełamania na serwerze PTE planowaliśmy uruchomić w pierwszej połowie Października i jeśli nic złego po drodze się nie wydarzy, wciąż zamierzamy w tym okresie rozpocząć testy.

Dziękujemy za cierpliwość i wiemy, że warto jest poczekać! Życzymy Wam produktywnego tygodnia i widzimy się w 0.7!