Raport Tygodniowy #25 – Nowa wersja silnika na PTE – World War 3 – Official Website
Weekly Report

Raport Tygodniowy #25 – Nowa wersja silnika na PTE

19/08/2019

Witajcie żołnierze!

Podsumujmy wydarzenia z ubiegłego tygodnia w World War 3 – a działo się sporo!

Dzień Wojska Polskiego

W miniony czwartek, 15 sierpnia, odbyła się w Katowicach parada i pokazy stacjonarne sprzętu wykorzystywanego przez Wojsko Polskie. Wśród prezentowanych pojazdów nie mogło zabraknąć, między innymi, helikopterów, samolotów, wozów bojowych oraz czołgów. World War 3 również brało udział w wydarzeniu, wystawiając się we współpracy z Wojskami Obrony Terytorialnej, dając szansę zagrać w naszą grę odwiedzającym. Mieliśmy przy tym sporo zabawy i przyjemności z oglądania, jak zarówno młodzi, jak i weterani, bawią się w naszej grze i mamy nadzieję, że taki rodzaj współpracy przyjdzie nam jeszcze nawiązać!

Miniony tydzień w studiu

W samym studiu również mieliśmy sporo pracy, przygotowując nasz pierwszy build zawierający aktualizację 0.7 na PTE – jest już prawie gotowy. Zauważyliśmy jednak we wtorek pewną niestabilność gry, która powodowała sporo problemów przy ładowaniu się do meczu, co spowodowało przesunięcie premiery aktualizacji na PTE na następny tydzień. Nie możemy już doczekać się możliwości dania graczom do rąk nowej wersji silnika i sprawdzenia, jak się zachowuje, ale musimy również dać aktualizacji wystarczająco dużo czasu, by móc ją sprawdzić. Wciąż pracujemy nad grą i im więcej dostajemy od was feedbacku, tym lepszy będzie efekt końcowy.

Poza niestabilnością (która została już zneutralizowana), pozostało jedynie kilka mniejszych błędów, które można pominąć przy pierwszej iteracji wersji PTE, więc jesteśmy prawie stuprocentowo pewni, że aktualizacja 0.7 trafi na serwery PTE jeszcze w tym tygodniu. Oczywiście, jeśli nagle pojawi się coś niespodziewanego, może się to zmienić – lecz na to się nie zanosi.

Wersja 0.7, którą otrzymacie, będzie zawierała prawie wszystko, co zostało w niej zaplanowane; lepsza stabilność gry, nowe dodatki i – co najważniejsze – poprawa wydajności gry. Chcemy, by 0.7 była przynajmniej tak dobra, jak poprzednia wersja, więc testowanie i wprowadzanie poprawek na PTE zajmie pewnie parę tygodni, po czym aktualizacja trafi na serwery Live w zadowalającym i satysfakcjonującym stanie.

Aby odświeżyć, co znajdzie się w 0.7, przypomnijmy sobie zmiany i nowe funkcjonalności, które trafią do World War 3 (powołując się na naszą Roadmapę):

Wyzwania

Wprowadzamy pierwszą, wstępną wersję systemu Wyzwań. Składa się on z codziennych zadań, które zostają losowo przydzielone graczom co 24 godziny. Każdy z użytkowników otrzymuje takie same, więc możecie zebrać grupę znajomych i wspólnie próbować zmierzyć się z nimi. Wykonanie wyzwanie zostanie oczywiście okraszone nagrodą, którą może być waluta w grze, doświadczenie, lub nawet przedmioty – broń, skórki, czy dodatki do broni.

Ta pierwsza wersja jest jedynie wstępem i prekursorem tego, co w późniejszym czasie ma trafić do gry – rozszerzony system progresji dla gracza, a także bardziej zaawansowane wyzwania. Mamy także parę asów w rękawie związanych z tym systemem, ale na razie nie chcemy o nich mówić. Po zagraniu nie wahajcie się i przekażcie nam swoje wrażenia – co działa, co nie, a także jakie wyzwania chcielibyście wprowadzić do World War 3!

Nowy menedżer składu

Ten system to bardziej zmiana, której nie widać gołym okiem, ale nie oznacza to, że jest mniej ważna lub niepotrzebna. Jeśli wykonaliśmy ją poprawnie, to nie powinniście jej odczuć, ale ta nowa funkcjonalność usprawnia działanie składów i była konieczna, by zapraszanie znajomych i walka w składzie działała, jak powinna. Wprowadzenie zmian spowoduje także, że całość systemu będzie zdecydowanie mniej nieprzewidywalna, łatwiejsza w obsłudze i naprawi problemy, których nie sposób było uniknąć bez niej.

Ulepszenia HUD

Zaczynamy ulepszać wszystkie elementy składowe HUDa tak, by zbliżyły się do wersji finalnej. Sporo nauczyliśmy się na temat tego, jak ludzie przeprowadzają interakcję z grą, co robią, i gdzie nasz interfejs użytkownika nie jest najlepszy. Wierzymy, że sporo można jeszcze osiągnąć i wyciągnąć z HUDa. 0.7 to początek zmian i zaczynamy od ekranu śmierci oraz interfejsu strike’ów. Teraz ekran śmierci będzie pokazywał za pomocą małej minimapy, skąd mniej więcej padł śmiercionośny strzał, oraz zdecydowanie więcej informacji na temat tego, co spowodowało śmierć gracza – wraz z tym, ile punktów życia pozostało wrogowi. Nie jest to w stu procentach finalna wersja, ale będzie zdecydowanie bardziej przydatna, niż to, co widniało na ekranie do tej pory.

Zmianie ulegną także HUDy pojazdów. Będą teraz bardziej przejrzyste i powinny działać – jak i wyglądać! – zdecydowanie lepiej.

Ulepszenia warstwy informacyjnej

To termin, który zawiera w sobie wiele drobnych zmian względem tego, jak prezentowane są informacje w naszej grze. Zaczynając od nowych elementów interfejsu systemu wyzwań, nowych widgetów oraz nowych informacji w dziale personalizacji (będzie można w końcu zobaczyć, jak wygląda wizjer, zamiast musieć go kupić!) i HUDów, które również są częścią tej inicjatywy. Rozwój będzie trwał od 0.7 aż do wydania pełnej wersji 1.0.

Rebalans dodatków

Przyglądamy się dodatkom do broni, by dodać niektórym z nich wartości, by były bardziej przydatne i fajne w użyciu, zamiast “wybierać X bo jest najlepszy”, co ma miejsce z niektórymi dodatkami. Rebalans dotknie także wagi, więc niektóre z presetów, które wcześniej były niemożliwe do wybrania, nagle staną się ciekawą opcją. Zobaczymy, jak zmiana zostanie przyjęta na PTE i w zależności od tego przeprowadzimy kolejne zmiany w wartościach.

Nowy VOIP

Nie byliśmy zadowoleni z naszej poprzedniej wersji VOIPa, więc zdecydowaliśmy się go uczynić lepszym. Teraz będzie możliwe wybranie Otwartego Mikrofonu lub opcji Naciśnij I Mów, przypisanie własnych klawiszy i jeszcze więcej opcji dla graczy. Można będzie także całkowicie wyłączyć komunikację głosową, lub wyciszyć poszczególnych graczy.

Pamiętajcie – VOIP w World War 3 pozwala jedynie na komunikację wewnątrz składu. Spowodowane to jest wieloma czynnikami, jednym z nich jest wydajność dekompresji dźwięku u wielu graczy, a drugim to, że nasza gra nastawiona jest na grę w składzie, a jeden dobrze zgrany zespół może odwrócić losy potyczki. Uważamy, że gra w zespole jest najlepszym sposobem na grę, zarówno z poziomu rozgrywki, jak i przyjemności z niej.

Nowy VOIP imituje to, jak brzmiałoby radio podczas walki, więc dodaje to głębi naszemu dźwiękowi. Słucha się tego przyjemnie, a dodatkowo usprawni komunikację!

Pozostałe zmiany i ulepszenia

Więcej informacji na temat zmian otrzymacie, kiedy już przygotujemy notki, ale poświęciliśmy również sporą część czasu, by poprawić jakość rozgrywki i naprawić pewne małe, aczkolwiek irytujące problemy, jak chociażby dodanie pomocy w sterowaniu pojazdami, czy możliwość zmiany klawisza X na inny. Lista jest długa i zajmie trochę czasu jej przygotowanie, ale na tą chwilę zapewniamy – wprowadziliśmy sporo małych, ale ważnych zmian.

Jeszcze jedno – jeśli odwiedzacie w tym roku Kolonię, by wpaść na Gamescom, zapraszamy! Nie jedzie nas w tym roku tak dużo, jak w ubiegłym roku, ale wpadnijcie się przywitać i porozmawiać!

Dziękujemy za czytanie i widzimy się w 0.7!