Raport Tygodniowy #24 – Postęp przy 0.7 i tajemnice rozgrywki – World War 3 – Official Website
Weekly Report

Raport Tygodniowy #24 – Postęp przy 0.7 i tajemnice rozgrywki

12/08/2019

Witajcie, żołnierze!

W tym tygodniu chcemy rzucić nieco światła na pewne ukryte lub niekoniecznie oczywiste mechaniki, które zostały wprowadzone do World War 3 w ciągu minionych miesięcy. Niektóre z nich są dosyć proste i nie zmieniają wiele pod kątem rozgrywki, za to mogą posłużyć do polepszenia wyników na polu bitwy; część z nich jest także niezbędna, by zrozumieć, jak dobrze współgrać z pozostałymi członkami drużyny. Zebraliśmy kilka takich mechanik, które powinniście znać grając w Warzone i jeśli podoba się Wam taka tematyka, nic nie stoi na przeszkodzie, by pójść dalej tą drogą.

Do “sekretów rozgrywki” przejdziemy później; najpierw chcemy przedstawić Wam, jak wygląda sytuacja ze zmianą silnika i co dzieje się z patchem 0.7.

Zmiana silnika

Wciąż pracujemy nad zmianą silnika na wersję 4.21, którą to testujemy regularnie od ubiegłego tygodnia. Musimy upewnić się, że wersja, która trafi na serwery PTE jest co najmniej stabilna i nie posiada krytycznych błędów. Na pewno nie ominiemy wszystkich błędów, ale po to właśnie jest środowisko testowe, by mimo pewnych błędów i tak istniała możliwość testowania najnowszych aktualizacji.

Zmiana jest już prawie gotowa, wszystkie elementy replikacji zostały wprowadzone i już działają, błędy związane z nową wersją silnika są pod kontrolą, więc jedyne problemy, z którymi jeszcze się zmagamy są relatywnie małe: markery nie pojawiają się lub migają, pojazdy poruszają się za szybko lub za wolno (w zależności od zmian w fizyce), broń przeładowuje się zbyt późno w dłoniach gracza, pewne zmiany w oświetleniu, które musi zostać odpowiednio przygotowane – w ogólnym rozrachunku są to drobnostki, które zajmą nieco czasu, ale w żadnym wypadku nie blokują nas przed dalszą pracą.

Aktualizacja 0.7 najpierw zostanie wprowadzona na PTE, więc jeśli macie wolne miejsce na dysku, pobranie wersji testowej teraz zaoszczędzi Wam czasu później. Łatka ta nie powinna zajmować więcej, niż zwykle. PTE pomaga nam w testach i wyłapaniu błędów odpowiednio wcześnie, więc bądźcie gotowi! Całość zajmować będzie około 50GB po rozpakowaniu, więc nieco miejsca będzie trzeba sobie zarezerwować – za to pomoc, którą nam tym zaoferujecie będzie nieoceniona!

Przejdźmy teraz do sekretów gry!

Sekrety rozgrywki – Zdobywanie punktów we współpracy ze składem

Wielu graczy nie zdaje sobie sprawy z tego, że są liderami poszczególnych składów podczas gry w Warzone, a co za tym idzie – mogą sporo zyskać, korzystając co jakiś czas z klawisza X. Spora część nie wie również, że praca zespołowa w składzie daje ogromną przewagę zarówno dla żołnierza, jak i dla ogólnego wyniku meczu. Nie wspomnieliśmy jeszcze o tym, jak sporo zyska cała drużyna na koordynacji i współpracy, co w końcowym rozrachunku przerodzi się w potężne wsparcie ogniowe za pomocą pojazdów i strike’ów. Pamiętajcie także, że im lepszy wynik, tym więcej pieniędzy zarobicie po meczu!

Przypomnijmy na szybko, jak działa punktacja w Warzone. Drużyna zyskuje punkty jedynie wtedy, kiedy dwa punkty są ze sobą połączone (zwróćcie uwagę na linię łączącą punkt C1 i C2):

Kontrola obu części da Waszej drużynie 1 punkt na sekundę. Im więcej punktów jest zdobytych, tym szybciej rośnie wynik. Najlepszym przepisem na zwycięstwo jest posiadanie większej ilości “połączeń” od drużyny przeciwnej i upewnianie się, że “połączenia” drużyny przeciwnej są neutralizowane jak najszybciej, by upewnić się, że wynik przeciwników nie rośnie. 

Bycie liderem daje do dyspozycji narzędzia, za pomocą których można prowadzić drużynę do zwycięstwa w Warzone, posiadając wyżej wspomnianą wiedzę. Jako lider można odradzać się przy własnych sojusznikach, którzy z kolei mogą wrócić do gry blisko lidera, a samo odradzanie trwa zdecydowanie krócej. Dobry dowódca jest istotną częścią sukcesu na polu walki i często jeden zorganizowany skład wystarczy, by przechylić szalę zwycięstwa.

Aby odblokować tą ukrytą mechanikę, wystarczy użyć jednego klawisza: X. Dzięki niemu oznaczone zostanie odpowiednie miejsce – w zależności od konieczności, punkt, który trzeba bronić lub taki, który należy zaatakować -, piechota lub wrogie pojazdy, a dwukrotne kliknięcie zaznaczy miejsce w świecie gry, dając do zrozumienia Twojej drużynie, skąd można spodziewać się ataku wroga, lub poinformuje ich, że warto się rozejrzeć w danym budynku w poszukiwaniu paczki z amunicją.

Można także oznaczać punkty, klikając na nie prawym przyciskiem myszy na ekranie odrodzenia!

Już na początku tworzenia gry, chcieliśmy uczynić World War 3 produkcją zorientowaną na grę drużynową, unikając tym samym biegania po polu bitwy i przejmowania samotnie punktów bez ładu i składu. Dzięki temu, jak działają drużyny w naszej grze, można bardzo szybko zdobyć upragniony strike lub przywołać w pełni wyposażony czołg w niecałe 10 minut. Dlaczego?

Gracze otrzymują sporo punktów bonusowych za pracę w zespole. Jako prosty przykład może posłużyć zabójstwo: Grając jako samotny wilk, za zabicie przeciwnika zdobywa się 150 punktów. 50 za samo zabicie oraz 100 za zadanie 100 obrażeń przeciwnikowi, jeśli ten miał pełne życie.

Grając w składzie i będąc w okolicy obszaru oznaczonego przez dowódcę, otrzymuje się 350 punktów. 150 bazowych oraz 200 dodatkowych. Jednak jeśli jesteś liderem, a ktoś z Twojej drużyny zgładzi przeciwnika, dostajesz punkty za darmo!

Możesz także oznaczać przeciwnika lub używać UAV – asysty zebrane dzięki oznaczeniu przeciwnika również dają punkty.

To samo tyczy się przejmowania punktów. Próby przejmowania punktów samotnie trwają bardzo długo i nie bez powodu: po pierwsze, przeciwnicy muszą mieć czas, by móc wrócić i spróbować obronić atakowany punkt. Po drugie, jeśli grasz zespołowo, zajmuje to zdecydowanie mniej czasu. Po prostu opłaca się Tobie i Twoim towarzyszom broni zaatakować ten sam punkt, zamiast atakować pięć różnych celów w pojedynkę, ryzykując przy tym utratę życia i przerwaniem ataku. Dodatkowo nie daje to takiej bonifikaty punktowej, więc przekłada się to również na przewagę drużyny przeciwnej pod względem punktów.

Kolejnym bonusem jest także to, że przejęcie punktu, który jest oznaczony jako cel daje dodatkowe punkty za każdego gracza z Twojej drużyny, który pomagał w jego zdobyciu. Dowódca dostaje także +100 punktów za rozkaz, który zostanie wykonany przez jego towarzyszy.

Można także użyć klawisza X do poproszenia o użycie gadżetu, jeśli potrzebujesz apteczki lub paru granatów – wystarczy wycelować w swojego towarzysza i nacisnąć X. Prośba taka pojawi się w dzienniku zadań, w taki sam sposób, jak inne rozkazy:

Jeszcze jedno: Kiedykolwiek zaznaczasz cel na mapie, każdy inny dowódca z Twojego zespołu otrzymuje o tym informację w formie tekstowej, pod znacznikiem punktu, dając do zrozumienia, ile składów aktualnie atakuje lub broni danego punktu.

Może się wydawać, że nie warto, ale jeśli zauważysz przeciwnika, który zaczyna przejmować punkt, lecz widzisz także, że ktoś oznaczył już ten punkt jako cel do obrony, warto pokierować swój skład do innego celu, zyskując przy tym przewagę.

Co, jeśli jednak nie jesteś dowódcą, a Twój przełożony jest kapryśny lub nie zauważa rosnącej przewagi przeciwnika? Możesz poprosić o rozkazy za pomocą – tak, zgadliście – klawisza X. Jeśli w ciągu 60 sekund nie zostanie wydany żaden rozkaz, automatycznie rola ta trafi do Ciebie.

Mamy nadzieję, że ten raport pomoże Wam w zwycięstwie. Dajcie nam znać, czy taki rodzaj Wam odpowiada – jeśli tak, to możecie się spodziewać kolejnych “sekretów rozgrywki”!