Raport Tygodniowy #21 – Społecznościowy tryb gry – World War 3 – Official Website
Weekly Report

Raport Tygodniowy #21 – Społecznościowy tryb gry

22/07/2019

Witajcie, żołnierze!

Nadszedł czas, by uchylić rąbka tajemnicy na temat naszych planów względem obiecanego, społecznościowego trybu gry. Bombardowaliście nas pomysłami na temat nowych trybów rozgrywki jeszcze zanim World War 3 trafiło do Wczesnego Dostępu, co oczywiście ma sens – każdy ma swojego faworyta, swój ulubiony tryb i chciałby móc grać w niego w jak największej ilości tytułów. Niektóre formy rozgrywki pasują do naszej gry bardziej, a niektóre mniej; jednak skoro wybieramy na tę chwilę tylko jeden, musieliśmy się upewnić, że nasz faworyt będzie zarówno trybem, o który spora część społeczności prosi, ale zarazem taki, który będzie pasował do tego, czym World War 3 jest i czym będzie w przyszłości.

Chcielibyśmy uwzględnić każdy pomysł, który nam przesłaliście, ale generuje to pewne problemy. Oczywiście mamy ograniczone zasoby, w tym czas, który możemy poświęcić na nowy tryb gry. Nie jest to jednak główny powód, dlaczego chcemy ograniczyć ich ilość – nie chcemy mieć dwudziestu różnych trybów, w które nikt nie gra, a ograniczenie mnogości rodzajów rozgrywki i wybieranie tych, które wykorzystują mocne strony naszej gry to naszym zdaniem najlepsze podejście.

Podczas podejmowania decyzji, jaki tryb dodać do gry wzięliśmy pod uwagę kilka ważnych czynników, o których chcielibyśmy napisać.

Już podczas pierwszych chwil życia World War 3 zauważyliśmy, że najlepiej gra się wtedy, kiedy gracze tworzą linie frontu pomiędzy punktami, więc podczas myślenia nad wprowadzeniem nowego trybu rozgrywki do naszej gry mieliśmy to na uwadze.

Aktualnie można grać w dwa tryby: Warzone i Drużynowy Deathmatch, które różnią się od siebie diametralnie i oferują zgoła odmienne doświadczenie, więc chcieliśmy dodać do World War 3 coś, co znajdzie się pośrodku – coś bardziej dynamicznego, niż Warzone, ale jednak bardziej taktycznego od TDM’a.

Oba powyższe kryteria były najważniejszymi podczas podejmowania decyzji na temat tego, jaki tryb gry jako następny trafi do naszej gry. Mając to na uwadze, spójrzmy, co zaproponowała nasza społeczność – bo koniec końców, to społecznościowy tryb gry.

Z początkiem kwietnia kilku członków naszej społeczności odezwało się do nas, pytając: “Czy istnieje możliwość stworzenia zabezpieczonego hasłem serwera, by przetestować tryb gry, który, według nas, świetnie sprawdziłby się w World War 3?”. Po przemyśleniu sprawy zdecydowaliśmy, że byłoby fajnie przetestować coś takiego wspólnie z naszą społecznością na serwerach PTE.

Przygotowaliśmy wszystko i 19-go kwietnia pierwsze wydarzenie Przełamanie zostało zapowiedziane. Dla tych, którzy chcą zasięgnąć historycznych informacji na ten temat zachęcamy do przeczytania oryginalnego posta na forum, a dla pozostałych – pomysł był prosty: stworzyć wariant popularnego Rusha w World War 3 i sprawdzić, jak działa z naszymi mechanikami i zachowaniem broni, zapraszając do rozgrywki jedynie tych, którzy znają zasady i są w stanie poświęcić czas, by przygotować wszystko, jak należy i zobaczyć, czy taki rodzaj rozgrywki będzie miał prawo bytu.

Grało się świetnie i wyglądało na to, że wszystko jest w jak najlepszym porządku, jednak, jak to zwykle bywa, nie obyło się bez paru problemów – głównie z odradzaniem i ustalonymi na początku zasadami. Zostało to szybko zmienione, nowy tryb został ograny drugi i trzeci raz, i za każdym razem grało się przyjemniej, zbliżając się z każdą iteracją do lepszego trybu gry.

Nadszedł w końcu czas, by podjąć decyzję, czy to właśnie ten tryb gry chcielibyśmy umieścić w grze, jednak nie za wiele mogliśmy zrobić bez zmian w samej grze, by móc go ugościć. Uważamy, że niewiele rzeczy może być aż tak “tworzone wspólnie ze społecznością”, jak tryb gry, z inicjatywą którego wyszła sama społeczność. Dodatkowo decyzję ułatwił nam fakt, że w ankietach, jaki tryb gry miałby trafić do WW3 ten tryb również widniał jako najczęściej wybierany przez graczy.

Tryb ten pasuje do naszej wizji względem tego, czego World War 3 potrzebuje i powinien być świetnym dodatkiem do aktualnie istniejących już trybów gry z TDM będącym prostą i dynamiczną rozgrywką, Przełamaniem, który zyskuje nieco taktyki, jednak nadal jest szybki i przyjemny, zorientowanym na rozgrywkę drużynową Warzone i w końcu Recon – dla tych graczy, którzy uwielbiają grać taktycznie.

Chcieliśmy również podzielić się z Wami słowami pomysłodawców tego trybu, dlaczego uznali, że takowy będzie dobrym pomysłem:

Rozmawialiśmy wspólnie z chłopakami, że World War 3 jest idealne pod coś w stylu Rush, a jako pasjonaci tego trybu Ja i DareQQ postanowiliśmy w warunkach bojowych przetestować zarys takiego trybu. Do pierwszej edycji przygotowywaliśmy się ponad 2 tygodnie planując schemat i układ rozgrywki. Jak widać udało się i dało nam masę radości i mocy aby zorganizować kolejne edycje PrzełamaniaLugresky

Z czym to się je?

Jeśli nie jesteście zaznajomieni z takim rodzajem rozgrywki, w Przełamaniu gracze są podzieleni na dwie drużyny: atakujących i broniących. Drużyna broniąca kontroluje wszystkie obszary mapy i wszystkie punkty na niej się znajdujące, mogąc odradzać się dzięki temu gdziekolwiek chce. Zadaniem atakujących jest zniszczenie radiostacji rozmieszczonych na punktach, dając im tym samym kontrolę nad nimi, pozwalając tym samym na przesunięcie linii frontu. Muszą tego dokonać, zanim upłynie czas – jeśli nie zdążą, wygrywa drużyna przeciwna.

Radiostacje mogą zostać zniszczone na dwa sposoby: umieszczając na nich ładunek wybuchowy lub inne materiały wybuchowe, jak C4, granaty, lub pociski czołgów – z tym, że zajmuje to więcej czasu. Po podłożeniu ładunków wybuchowych, drużyna przeciwna może je rozbroić. Jeśli się to nie uda, radiostacja zostaje zniszczona, a obrońcy zmuszeni są do wycofania się. Uszkodzenia stacji są permanentne i nie można jej naprawić.

Każdy rejon może mieć dwie lub jedną radiostację i zostaje przejęty przez atakujących po zniszczeniu wszystkich. Przejęcie rejonu dodaje czasu do rozgrywki, dynamicznie zmieniając czas gry w zależności od tego, jak dobrze lub źle radzą sobie przeciwne drużyny.

Na tę chwilę to wszystko, czym podzielimy się na temat Przełamania, ale nie martwcie się: nie chcemy wymyślać koła od nowa, jedynie dopasować ten tryb, by lepiej współgrał z naszą grą. Wciąż może się zmienić, więc z czasem damy Wam więcej informacji.

Na jakim jesteśmy etapie?

Aktualnie pracujemy nad prototypem i jesteśmy już po testach paru wersji z pozytywnym odzewem. Przełamanie trafi najpierw na serwery PTE i za sprawą odbioru i sugestii społeczności będzie oczywiście ewoluował. Niestety nie możemy podać żadnych ram czasowych, kiedy tryb ten się pojawi, ponieważ wciąż pracujemy także nad zmianą silnika – w tym względzie progres następuje tak, jak przewidywaliśmy.

 

Chcecie podzielić się swoimi przemyśleniami na ten temat? Zapraszamy do odwiedzania naszych mediów społecznościowych, Discorda i oficjalnego forum!