Tygodniowy Raport #6 – Karabinek Rodziny SA80 – World War 3 – Official Website
Weekly Report

Tygodniowy Raport #6 – Karabinek Rodziny SA80

08/04/2019

Baczność!

Część z nas jest zajęta naprawą najpoważniejszych błędów, optymalizacją i usprawnieniami, ale nie oznacza to, że nie mamy czasu na wprowadzenie nowej gamy zabawek. Zaparzcie sobie herbatki i usiądźcie wygodnie, gdyż dzisiaj mamy dla Was coś specjalnego: Sławny (lub owiany złą sławą, zależy, kogo spytacie) karabinek SA80 znajdujący się na wyposażeniu armii brytyjskiej pod nazwą L85, a także jego mnogie warianty. Długo wnioskowana przez Was, naszą społeczność, broń to tylko część brytyjskiego wyposażenia, które znajdzie się w grze wraz z aktualizacją Warzone – pojawi się także nowy pojazd oraz uniform, więc spodziewajcie się kolejnych informacji w niedalekiej przyszłości. Teraz przejdźmy już do podziwiania nowej broni!

Zaprojektowana w latach siedemdziesiątych z mocnym wpływem eksperymentalnych konstrukcji z końca lat czterdziestych (karabiny EM-1 i EM-2) posiada system bezkolbowy, zintegrowaną optykę i nowy rodzaj pocisku, 4.85x49mm. Testy rozpoczęto w 1976 roku, jednak natowskie próby standaryzacji poskutkowały zmianą kalibru na 5.56x45mm. Nowy prototyp trafił na testy pod koniec lat siedemdziesiątych i został wprowadzony do służby w 1985 roku jako SA80 w trzech wariantach: L85A1 (karabinek), L86A1 (karabinek maszynowy) i L98A1 (karabinek treningowy dla kadetów).

W pierwszych latach służby znaleziono kilka błędów konstrukcyjnych, jednak dopiero podczas wojny w Zatoce Perskiej skala problemów stała się jasna –  wydajność karabinka była katastrofalna. Problematyczny proces produkcji oraz poważne braki w kontroli jakości doprowadziły do konstrukcji zawodnej, podatnej na zacięcia i usterki, nie wspominając o drobniejszych niedociągnięciach. Uratowaniem produkcji została obarczona niemiecka firma Heckler & Koch, która stworzyła wersję A2 – zdecydowanie lepszą w każdym aspekcie. SA80 stał się bardzo efektywny i niezawodny, chwalony przez użytkowników za swoją celność. Niestety, złej sławy nie udało się odgonić i po dziś dzień broń nadal uważana jest jako średnia, niezależnie od jej aktualnej jakości.

W World War 3, zamiast skupić się na jednym z wariantów, postanowiliśmy dać Wam podstawową wersję, którą można skonfigurować i dopasować do swojego stylu gry. Wysoka szybkostrzelność powoduje, że SA80 jest bardzo skuteczny na krótkim dystansie, ale dzięki swojej niesamowitej celności (jednej z najlepszych w swojej klasie) i prędkości pocisku (najszybszy w klasie karabinków pocisk osiągający prędkość 980 m/s) radzi sobie bardzo dobrze także jako broń MARKSMAN RIFLE.

Spory odrzut SA80 powoduje, że konieczna jest kontrola strzelania. Pamiętajcie: krótkie, kontrolowane serie! Broń jest także ciężka, więc podczas przygotowania ekwipunku raczej powinna być traktowana jako główny element wyposażenia, a nie jako dodatkowy. Nie można także nie poruszyć tematu budowy bezkolbowej: konstrukcja ta znana jest z niewygodnej, specyficznej pracy języka spustowego mogącej powodować dyskomfort u nie przyzwyczajonego strzelca, co zostało oddane poprzez nieznaczne zwiększenie przerwy pomiędzy seriami w trybie ognia seryjnego.

SA80 to nie jedyny nowy karabinek, który jest przez nas testowany. Aktualnie balansujemy kilka nowych broni, a niektóre z nich już teraz mają liczne rzesze fanów. Do zobaczenia niebawem, mamy Wam jeszcze sporo do pokazania!

Spocznij!